Odkryj Przygodę!

Konkurs czytelniczy poświęcony powieściom przygodowym dla uczczenia
Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych
24 października 2005

plik w formacie Microsoft Word (128 KB)

Krótka charakterystyka powieści:

podaj TYTUŁ książki podaj imię i nazwisko AUTORA książki
Młody krzyżowiec, Wilfryd, powraca z krucjaty do rodzinnej Anglii, szarpanej wewnętrznymi zatargami między Saksonami a Normanami i walką o tron, który książę Jan bez Ziemi próbuje odebrać swojemu bratu, królowi Ryszardowi Lwie Serce. Młody Sakson, wydziedziczony przez ojca z powodu miłości do lady Roweny i wplątany w wymierzoną przeciwko władcy, któremu pozostaje wierny, intrygę, za wszelką cenę starał się będzie bronić rycerskiego honoru. Na drodze staną mu jednak bezwzględni poplecznicy księcia Jana. Czy młodzieniec dotrzyma złożonych przyrzeczeń, czy ocali od śmierci Rebekę, piękną córkę żydowskiego kupca Izaaka z Yorku i czy przebłaga gniew ojca i poślubi swą ukochaną?    
Dramatyczne losy młodego marynarza, Edmunda Dantesa, który na skutek wysłanego z zawiści fałszywego donosu zostaje skazany na dożywocie i wtrącony do lochów zamku If. Dzięki splotowi okoliczności nie tylko udaje mu się po czternastu latach zbiec z więzienia, ale też zdobyć ogromne bogactwa. Wyrwawszy się na wolność, przyjeżdża do Paryża, gdzie jako hrabia rozpoczyna dzieło zemsty na swoich wrogach...    
Gdy pewnego dnia, w jednej sekundzie, znikają na całym świecie miliony ludzi cywilizacja staje twarzą wobec totalnej katastrofy. To tajemnicze wydarzenie powoduje kolejne konsekwencje. Samoloty pozbawione pilotów, pociągi bez maszynistów a samochody, których kierowcy nagle zniknęli, wywołują nowe pasma katastrof. Chaos jaki ogarnia ziemię prowadzi do nieprzewidywanych konsekwencji politycznych i gospodarczych na globalną skalę.    
Jest koniec XIX wieku, na północy Stanów Zjednoczonych trwa gorączka złota. Do Klondike przybywają setki traperów marzących o szybkim wzbogaceniu się,. Towarzyszą im psy, które dzielnie pomagają ludzom w tych trudnych warunkach. Udomowiony wilk, jest jednym z nich. Początkowo jest psem pociągowym, przewodnikiem zaprzęgu, później jego życie całkowicie się zmienia. Jeśli lubisz opowieści o prawdziwej przygodzie, przyjaźni człowieka ze zwierzęciem i walce z przeciwnościami losu - przeczytaj.    
Coś nowego pojawiło się między starożytnymi miastami Ankh-Morpork i Al-Khali. Dosłownie. To wyspa, wynurzająca się z dna Okrągłego Morza Dysku. Ponieważ jest niezamieszkana i oba miasta roszczą sobie do niej prawa, komendant Vimes ze swymi wiernymi strażnikami staje wobec zbrodni tak wielkiej, że żadne prawa jej nie obejmują. Nazywa się &/sharp/8222;wojna&/sharp/8221;. Ale nie lękajcie się. Wszystko to dzieje się na dalekim świecie Dysku, gdzie chciwość i ignorancja wpływają na działania polityków i gdzie całkiem normalni ludzie zachowują się czasem jak totalni idioci. Krótko mówiąc, w świecie zupełnie niepodobnym, przynajmniej na pierwszy rzut oka, do naszego.    
Klasyka polskiej powieści przygodowej, książka dzieciństwa chyba wszystkich Polaków. Zbudowana według najlepszych reguł gatunku opowieść awanturnicza - z porwaniami, pościgami i nagłymi zwrotami akcji - przykuwa uwagę wciąż nowych pokoleń. Dwie ekranizacje.    
Opowiadania o genialnym detektywie-amatorze, który potrafi rozwikłać najbardziej skomplikowane zagadki kryminalne. Perypetie detektywa poznajemy dzięki pamiętnikom pisanym przez jego przyjaciela, doktora Watsona.    
Bystry, przedsiębiorczy urwis, mieszka w małym miasteczku nad Missisipi i robi wszystko, żeby się nie nudzić - przez co niejednokrotnie wpada w kłopoty, ale także trafia na ślad pewnej tajemnicy, z którą związana jest ponura zbrodnia i wielki skarb.    
Członek załogi Patny, marzy o szansie na wykazanie się odwagą. Kiedy ta szansa przychodzi, Jim wpada w panikę i ucieka. Ten akt tchórzostwa zadecydował o jego dalszym życiu, gdyż Jim postanowił za wszelką cenę odkupić swoją winę.    
Seria powieści o przygodach młodego chłopaka na różnych kontynentach. Między innymi chłopiec bierze udział w wyprawie łowieckiej na kangury w Australii, przeżywa niebezpieczne przygody w Afryce, żyje wśród czerwonoskórych Nawajów i Apaczów. W te niezwykłe przygody wpleciona jest historia odkryć dokonywanych przez polskich podróżników. Od wielu pokoleń te książki są lekturą łatwą i atrakcyjną nie tylko dla chłopców    
Autentyczna historia szkockiego marynarza rozbitka, który na początku XVIII wieku spędził kilka lat na bezludnej wyspie, walcząc samotnie z naturą i przeciwnościami. Jego determinacja, zaradność, umiejętność dawania sobie rady w zupełnie nieznanych warunkach, niewiarygodne przygody zostały opisane żywo i plastycznie, z zachowaniem klimatu epok    
Doktor Samuel Fergusson postanawia wraz ze swoim przyjacielem i służącym wybrać się w podróż skonstruowanym przez siebie balonem. Jakie przygody spotkają bohaterów w czasie tej niezwykłej podróży i czy rzeczywiście uda im się poznać tajemnicę wnętrza Afryki, dowiemy się czytając tę pasjonującą, pełną zaskakujących zdarzeń książkę.    
Pewnej księżycowej nocy na uśpionym stepie pojawia się owiana aurą tajemniczości postać - upiorny jeździec. Kim jest - człowiekiem czy duchem? Dokąd zmierza? Jakie miejsce w jego historii zajmują zakochani w sobie łowca mustangów Maurice Gerald i piękna Kreolka Luiza Poindexter oraz jej zazdrosny i mściwy kuzyn Kasjusz? Do czego doprowadzić może jego fatalna namiętność?    
Inżynieria genetyczna. Opanowany ideą wskrzeszenia dinozaurów miliarder. Wyspa u wybrzeży Kostaryki. Niezwykły rezerwat, gdzie bogaci turyści z całego świata będą mogli podziwiać wymarłe przed milionami lat gady. Ale sprawy wymykają się spod kontroli. Dinozaury również..    
To istota większa od liliputa, mniejsza jednak od krasnala. Fantastyczny, przemyślany do najdrobniejszych szczegółów świat z powieści jest również osobistym tworem autora, a pod barwną fasadą nietrudno się dopatrzyć głębszego sensu i pewnych analogii do współczesności.    
Ameryka, druga połowa lat 50. Na ulicach nowojorskich gett walczą ze sobą gangi nastolatków. Bez przyczyny grupa szukających wrażeń chłopców zabija w parku innego chłopca, kalekę na wózku -ofiarę heinemediny. Właśnie to opisane w gazecie bulwersujące wydarzenie i zwyczaj cowieczornego oczekiwania w modlitwie na Boga pielęgnowany przez wiejskiego pastora, splatają się ze sobą w ciąg niezwyczajnych, przykuwających uwagę wydarzeń.    
Zaskakujące pomysły, wartka akcja, w którą wpleciony jest wątek kryminalny, wyrazista postać głównego bohatera Adasia to atuty czyniące z tej powieści ulubioną od pokoleń lekturę nastolatków.. Uczeń profesora Gąsowskiego, na jego prośbę spędza wakacje w Bejgole, próbując rozwikłać miejscową tajemnicę. Wspomagany przez przyjaciół poszukuje skarbu, przemyślnie ukrytego przez powracającego przed stu laty z nieudanej wyprawy Napoleona na Rosję oficera francuskiego. Dzięki przenikliwości Adasia oraz życzliwości napotkanych ludzi, poszukiwania zostają uwieńczone sukcesem, chłopiec zyskuje sobie sympatię całej rodziny Gąsowskich, a zwłaszcza ślicznej panny Wandy.    
Powieść przygodowa, rodzaj kryminału, napisana z dowcipem i przymrużeniem oka. Bohaterowie przeżywają niesamowite przygody na wakacjach w leśniczówce. Duchy okazały się niegroźne, ale dzięki nim powstał Klub Młodych Detektywów i chłopcy pomogli w schwytaniu złodziei cennych obrazów.    

Dla ułatwienia możesz sobie popatrzeć na okładki wymienionych pozycji. Wszystkie omawiane tytuły mamy w zbiorach naszej biblioteki (choć często są to inne wydania, niż te na ilustracjach) - zapraszamy do lektury!!


Przygotowując konkurs korzystałam z tekstów i ilustracji zawartych w ofertach księgarni internetowych.

STRONA GŁÓWNA - kliknij! Biblioteka Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku / bibliofilur@poczta.onet.pl